Parafia Rzymskokatolicka Chrystusa Króla Międzyrzec Podlaski - Wydarzenia - Rok 2013 - Grudzień 2013
Menu
 
 
Polecane strony
 

licznik na stronę

Adwent

Tradycyjnie w I Niedzielę Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele. Hasłem nowego roku są słowa: Wierzę w Syna Bożego. W naszym kościele przypomina nam o tym duży baner, który został umieszczony w prezbiterium.

Tradycją adwentową jest przygotowanie wieńca, w którym umieszcza się 4 świece. Każdą kolejną świecę z wieńca zapala się w kolejną niedzielę adwentu. Jest to wyraz radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

W czasie adwentu odprawiane są tzw. msze roratnie. Są to msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, nazywanej jutrzenką zbawienia z racji na to, że to Ona wydała na świat Zbawiciela. Podczas tej mszy wyjątkowo śpiewany jest w czasie okresu adwentu hymn Chwała na wysokości Bogu. Tradycja nakazuje, by ta msza rozpoczynała się w ciemnościach na znak ludu Starego Testamentu, który przebywał  w ciemnościach aż do momentu przyjścia na świat Jezusa, który jest nazywany Światłością świata. Wierni bardzo licznie gromadzą się na te msze święte, przynosząc ze sobą świece i lampiony. Jest to także msza, na którą szczególnie uczęszczają dzieci.

W naszej parafii na początku mszy kapłani zapalają swoje świece od świecy roratniej, idą do wejścia do kościoła, gdzie są wcześniej zgomadzone dzieci, które następnie zapalają swoje świece od świec kapłanów. Następnie kapłan prowadzi w procesji dzieci i młodzież przed ołtarz. Po mszach roratnich dzieci i młodzież mogły liczyć na drobne upominki.

Niedziela seminaryjna
W niedzielę 8 grudnia 2013 roku do naszej parafii przyjechali dwaj delagaci diecezjalnego seminarium duchownego. Obaj są alumnami V-ego roku studiów semianryjnych. Alumn Marcin Gnyszka pochodzi z Kłoczewa, zaś alumn Kamil Frączek - z Radzynia Podlaskiego.
Tradycyjnie dwa razy w roku naszą parafię odwiedzają delegaci z seminarium, aby wspólnie modlić się o nowe powołania do służby w Kościele, o wytrwanie dla powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego oraz o świętość osób posługujących w Kościele. Alumni prosili, byśmy wspierali ich swoją modlitwą. Zapewniali o modlitewnej pamięci w intencji wszystkich dobrodziejów siedleckiego seminarium. Dziękowali także za ofiary materialne.
Podczas każdej mszy niedzielnej alumni poruszali temat powołania, dzielili się historią swej drogi powołania, a także dawali świadectwo swej wiary.
Po mszy św. o godz. 17:00 alumni spotkali się z grupą młodzieży przygotowującą się do bierzmowania. Podzielili się z nimi tym, co przeżywają w seminarium, szczegółowo opowiedzieli o pracy, modlitwie i życiu w seminarium. Z chęcią także odpowiadali na pytania młodzieży.
Zapraszamy to odwiedzenia strony naszego seminarium: http://wsd.siedlce.pl/
Podczas mszy św. o godz. 12:00 powołano w naszej parafii nową różę różańcową - określoną liczebnie grupę ludzi, którzy zadeklarowali się odmawiać każdego dnia przynajmniej dziesiątkę różańca z podanym rozważaniem do tejemnicy różańcowej. Ta forma modlitwy jest bardzo popularna wśród naszych parafian.
Informacje
 

Msze święte
okres letni:

Niedziela:
7.00, 9.00, 10.30,
12.00, 17.00

Święto w tygodniu
7.00, 9.00, 17.00

Dzień powszedni:
7.00, 7.30, 18.00

 
Aktualności
 
 
al. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 4
21-560 Międzyrzec Podlaski
COPYRIGHT chrystusakrola.pl
Projekt & cms: www.stronaonline.pl